• Najlepší brankár sveta - vodnopólista Dávid Szitás!

• 15.09.2024 23:36
      • Napriek tomu, že sa žiaci nášho gymnázia podrobne a usilovne venujú učeniu, školský život nekončí iba pri štúdiu. Existuje mnoho príkladov, ako niektorí študenti dokázali dosiahnuť aj niečo výnimočné, niečo viac ako priemer. Či už hovoríme o športe, alebo o iných nenahraditeľných dôležitých oblastiach nášho každodenného života. Tentoraz sa však budeme venovať Dávidovi Szitásovi, vodnému pólistovi a zároveň majstrovi sveta priamo z lavíc triedy 3.A.

• ,,Mal by si vyskúšať vodné pólo.“ Týmito slovami sa podarilo Dávidovej mame kompletne zmeniť chod celého života jej syna, čo vtedy asi vôbec ani netušila. Začať šport v desiatich rokoch, nie je jednoduché, hlavne bez histórie iného pohybu. Aj keď sa Dávid predtým venoval futbalu, bolo to iba rekreačne, čo sa výrazne odlišuje od intenzity profesionálnych tréningov. Našťastie jeho odhodlanie vydržalo a trvá až doteraz. Takže všetko sa začalo v roku 2017, odkedy tvrdo trénuje a vytrvalo sa venuje činnosti, ktorá ho nesmierne baví. Nie každý má také šťastie ako Dávid, lebo ako jeden z mála pozná svoju životnú vášeň a vec, ktorej sa chce, čo najdlhšie venovať.

Na otázku: „Vždy si vedel, že sa chceš venovať športu?“ som dostala prekvapivú odpoveď: „Nie, vôbec som si zo začiatku nemyslel, že sa zo mňa stane športovec.“ A ak by sme v tomto momente hľadali Dávidovu polohu cez GPS, najpravdepodobnejšie by nám displej ukazoval Budapešť. Prečo? Dávid pred rokom nadobudol pocit, že úroveň vodného póla na Slovensku klesá, a že sa už nestretáva s celosvetovými štandardami na to, aby sa ako hráč mohol naďalej rozvíjať na globálnej úrovni. Preto prišlo vhod, keď  spoluhráč oznámil, že má kontakt na trénera v zahraničí. Šport nechodí za nami, ale my za športom, takže náš spolužiak nemal inú možnosť, iba sa rozlúčiť s jeho doterajším spôsobom života a namieriť si to do hlavného mesta Maďarska. Trénuje dvakrát denne, ale napriek tomu sa vie venovať aj svojmu súkromnému životu. Čo však spôsobuje značné problémy je práve učenie, keďže musí sám doháňať všetko, čo my stíhame na hodinách. Dávidova priorita je však vodné pólo, keďže zo športu plánuje mať aj svoje živobytie. K tomuto nemôžeme nič iné dodať, iba že je na veľmi dobrej ceste k svojmu cieľu. A to práve preto, lebo už teraz dosiahol významné tituly. Nielenže sa s jeho tímom, maďarskou reprezentáciou, stali majstrami sveta v kategórií U18, ale uspel aj ako individuálny hráč, tým že získal titul najlepšieho bránkára sveta. Dosiahol vrchol svojej doterajšej kariéry a extáza ešte stále bez prestávky trvá. Dosiahnutie takejto pocty ho podľa jeho slov zasiahlo nečakane a je to pre neho neopísateľný pocit. Výhra majstrovstiev sveta mu nepomohla posunúť sa iba v jeho osobnej kariére, ale pomohla aj v spopularizovaní náročného športu, ktorým je vodné pólo. Dávid sa ešte plánuje neustále zlepšovať a pokračovať vo svojom športe aj v iných krajinách ako Maďarsko a Slovensko. Ak bude naďalej takto tvrdo pracovať, cesta za ďalšie hranice sa nepochybne otvorí.

Dávid, sme na Teba hrdí! Neprestávaj žiť svoj sen! My, Tvoji spolužiaci,  Ťa radi v tom podporíme, hoci len tým, že Ti pošleme poznámky napr. z chémie. 😊

Milí čitatelia, naše gymnázium je plné talentov, preto už teraz sa môžete tešiť na ďalší príbeh.

Viktória Szepesiová