• Naši študenti medzi "Kockáčmi"

• 01.02.2024 21:29
      • Súťaž “Kockáč roka 2023” (https://sutaz.kockaci.com/) je jedinečným podujatím, ktoré sa zameriava na rozvoj digitálnych zručností a kritického myslenia študentov základných a stredných škôl. Uprednostňuje inovácie a pozýva mladých do sveta neustále meniacej sa technológie a digitálnych výziev, zároveň je kombináciou kreativity a inovácií vo svete technológie, umenia a programovania.
      • Súťaž je organizovaná občianskym združením Kockáči. Partnermi projektu sú nadačný fond Telekom, nadácia Pontis, EÚ a ďalší.

Žiaci súťažia v troch kategóriách:

• Kockáč roka Junior 8. a 9. ročník ZŠ
        • Kockáč roka 1. a 2. ročník SŠ
        • Kockáč roka 3. a 4. ročník SŠ

Po vyhlásení súťaže sa naši študenti, ktorí mali záujem o účasť v tejto súťaži, hneď zaregistrovali a s nadšením sa pustili do riešenia úloh. Súťaž prebehla v troch súťažných kolách. Prvé kolo bolo celoslovenské a pozostávalo z 15 otázok a úloh zameraných na prácu s umelou inteligenciou, dátami, vyhľadávačom a ďalšími internetovými nástrojmi. Úlohou súťažiacich bolo vyriešiť čo najviac otázok v čase 30 minút. Otázky mali tri stupne náročnosti, v každom po 5 otázok. Podľa výsledkov prvého kola sa určili postupujúci do druhého kola. Boli sme veľmi šťastní, že do druhého kola sa dostalo až 8 našich študentov.

Druhé kolo bolo zamerané najmä na kreatívne online úlohy. Podľa výsledkov druhého kola sa vybralo 27 súťažiacich z každej kategórie z celého Slovenska, ktorí vstúpili do 3. finálového kola súťaže.  Netrpezlivo sme čakali, či aj naši súťažiaci dostanú pozvánku do finále. Radosť bola obrovská, keď sme sa dozvedeli, že štyria z nich postúpili.

Finále súťaže prebehlo prezenčne 19.1.2024 na pôde Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave za prítomnosti televízie TA3. Udalosť bola výborná, veľká vďaka patrí všetkým vysokoškolákom, ktorí sa podieľali na organizácii súťaže. Vo veľkej posluchárni A budovy MFI UK sa od rána postupne schádzalo 81 finalistov z celého Slovenska. Mladí ľudia dostali opäť len 30 minút na riešenie testu, ktorý bol zameraný na teoretické znalosti z oblasti IT. Po krátkej prestávke súťažiaci mali ďalšiu polhodinu na riešenie praktického kreatívneho testu na počítači. Po prestávke na občerstvenie nasledovala beseda s BeWise‑om (Petrom Búranom) známym youtuberom, ktorý už niekoľko rokov zabáva a vzdeláva mladých ľudí v oblasti vedy a výskumu.

O 16:00 hod. už všetci prítomní netrpezlivo čakali na vyhlásenie výsledkov. Sme veľmi hrdí na nášho študenta z triedy Septima, ktorý vo svojej kategórii získal krásne 2. miesto. Stal sa tak druhým najlepším „Kockáčom“ na Slovensku medzi staršími stredoškolákmi. Domov si odniesol novučičký smartphone Xiaomi Redmi Note 12 5G. V tej istej kategórii sme získali ešte 8. a 22. miesto, v kategórii mladších stredoškolákov 9. miesto. Všetkým našim „Kockáčom“ srdečne gratulujeme a želáme im veľa úspechov v ďalšom štúdiu v oblasti IT!