• Obhájili sme prvenstvo na divadelných doskách!

• 09.11.2023 10:20
      • Minulý školský rok sa naše gymnázium prvýkrát zúčastnilo na divadelnom festivale "Zahrajme to tvorivo" vo Vrbovom. Reprezentovala nás pätica dievčat z bývalej Oktávy, ktorej sa podarilo nielen zvíťaziť, ale aj inšpirovať nové herecké talenty na škole, a tak sa zrodila nová kultúrna tradícia divadelnej tvorby v angličtine.

• Jedným z pravidiel festivalu je, že každý divadelný súbor môže mať len päť hercov, a keďže vlaňajšie herečky nám už úspešne zmaturovali, tento rok nás reprezentovala nová herecká zostava. Tohtoročnou témou bola tvorba ženských autoriek 19. storočia.

Dievčatá zo súboru sú vášnivé čitateľky, preto bol výber diela veľmi jednoduchý. Po vzájomnej dohode s vedúcou súboru, pani profesorkou Klárou Šándorovou, si zvolili autorku Louisu May Alcottovú a jej nestarnúci román Malé ženy.

Scenár však bolo potrebné upraviť, aby bolo možné v stanovenom časovom úseku 15 minút v plnej kráse ukázať silný odkaz tohto diela, ktorým je dôležitosť rodiny a bezhraničnej obetavej lásky spájajúcej jej členov, ako aj potreba lásku rozdávať a šíriť ďalej, napríklad aj prostredníctvom charity a dobrovoľníctva.

Svoj nevídaný herecký talent, dokonalý jazykový prejav a prirodzený cit pre pohyb na javisku dievčatá potvrdili už pri prvej skúške. Bolo pre nás veľkým zážitkom sledovať, ako sa každá nádherne zhostila svojej hereckej role. Dokázali pripraviť predstavenie na takej úrovni, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani profesionálni umelci.

Prácu nášho umeleckého súboru finančne podporila Rada rodičov školy, ktorá nám hradila cestovné náklady, s hudbou a ozvučením pomohli dvaja šikovní študenti - naši „školskí zvukári“, za čo sme im nesmierne vďační.

Piaty ročník tohto divadelného festivalu sa uskutočnil 26. októbra 2023 pod záštitou bilingválneho Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom a s podporou Trnavského samosprávneho kraja a mesta Vrbové. Okrem našej školy sa súťaže zúčastnilo ešte 6 súborov zostavených zo žiakov anglických bilingválnych tried Gymnázia J. B. Magina vo Vrbovom, Gymnázia P. de Coubertina v Piešťanoch, Gymnázia J. Hollého v Trnave, Gymnázia A. Kmeťa z Banskej Štiavnice, Gymnázia I. Kupca z Hlohovca a Súkromného gymnázia z Ružomberka.

Porota, ktorú tvorili zástupcovia mesta Vrbové, pán viceprimátor Mgr. M. Opatovský, vedúci útvaru kultúry a školstva Mgr. R. Jobus a riaditeľka štátnej jazykovej školy v Trenčíne Mgr. B. Kaduková, mali naozaj neľahkú úlohu, pretože nielen počet, ale aj kvalita školských  divadelných súborov z roka na rok narastá.

Naše dievčatá predviedli dokonalý výkon. Svoj čas na javisku si nádherne užívali a celkom zaslúžene si získali obdiv a sympatie obecenstva i poroty, ktorá uznala ich kvality, a tak sa nám podarilo obhájiť prvenstvo z predchádzajúceho roka.

Obrovská radosť z výhry a nadšenie z prejaveného uznania po náročnej práci nás všetkých povzbudila do ďalších výziev v budúcnosti. Veríme, že druhé víťazstvo vo Vrbovom nebolo naše posledné.

Za najlepšie scénické prevedenie boli celkovo ocenení:

1. miesto - Gymnázium L. Dúbravu, Dunajská Streda, L.M. Alcott: Little Women

2. miesto - Gymnázium A. Kmeťa, Banská Štiavnica, Jane Austen: Pride and Prejudice

3.miesto - Gymnázium J. B. Magina, Vrbové, M. Shelley: Frankestein

Najlepší ženský herecký výkon: predstaviteľka p. Benettovej z Gymnázia Banská Štiavnica

Najlepší mužský herecký výkon: predstaviteľ Frankesteina, Gymnázium J. B. Magina Vrbové

Cena poroty: Gymnázium J. Hollého v Trnave Jane Austen: Pride and Prejudice