„ Keď sa na javisku odohrá malý zázrak, a keď zrazu hranice medzi snom a realitou nachvíľu prestanú existovať !“
Dňa 24.10. 2025 sa náš anglický divadelný súbor aktívne zúčastnil divadelného festivalu „Let’s Play It Out!“ , ktorý už po siedmy krát usporiadalo Gymnázium J.B.Magina vo Vrbovom.
Na pódiu kultúrneho domu vo Vrbovom sa predstavilo 7 tímov z rôznych gymnázií medzi inými Gymnázium J.B.Magina vo Vrbovom, Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch, Gymnázium Ivana Kupca v Hlohovci a naše GLD, s inscenáciami v angličtine aj ruštine. Tohoročnou témou bola literatúra pre deti a mládež.
Festival sa konal vďaka podpore mesta Vrbové, ktoré poskytlo priestory a technické vybavenie v kultúrnom dome v spolupráci s ruským veľvyslanectvom a členmi poroty. Súťažiace školy sa predstavili s farebnou paletou diel — od klasických rozprávok cez moderné až po diela s prvkami hororu.
Porota mala plné ruky práce, keďže úroveň festivalu sa z roka na rok neuveriteľne zvyšuje, napokon sa rozhodla nasledovne:
1. miesto za najlepšiu inscenáciu získalo Gymnázium J.B.Magina vo Vrbovom za adaptáciu rozprávky v ruskom jazyku Tri tolsťaka.
2. miesto za adaptáciu románu L. Carrolla, Alica v krajine zázrakov získalo naše gymnázium.
3. miesto za adaptáciu románu R. Dahla, The Twits získalo Gymnázium Ivana Kupca v Hlohovci.
Náš súbor, ktorý tvoria úžasne talentované dievčatá z Kvinty a Septimy: Sofia Horváth, Lara Kalmárová, Lara Maschtovská, Laura Mészárosová, Anna Maria Scurt, Tánička Grausová a Vivi Šnírerová a náš jedinečný Patrik Laczó z 2.A, sa týmto ocenením dostal na 1. miesto medzi anglickými inscenáciami a preto dovolím si hrdo povedať , že po týždňoch usilovnej práce sa z tímu stal poloprofesionálny divadelný zázrak, ktorý ma neprestával dojímať svojou pestrosťou nápadov a originalitou, ale aj profesionálnym prístupom, najmä čo sa zvládnutí rolí týka.
Každá postava, ktorú som si pri adaptácii románu predstavovala, zrazu ožila na scéne a finálne predstavenie, kde nám s osvetlením pomáhali aj spolužiaci z Kvinty- Tomáš Bánocký, ktorému vo Vrbovom asistovala aj Andy Juhošová a hudbu obsluhoval Rudy Šudy zo Septimy, bolo báječným zavŕšením tímového snaženia a nadšenia. Chvíľami som mala pocit, že som vo sne a stojaca v zákulisí som prestávala vnímať realitu, čas jednoducho prestal existovať .
Zrazu som bola súčasťou surreálneho príbehu o 16 ročnom dievčati, ktoré zo strachu pred absurditou reality dospelákov a hrozbou psychiatrického ústavu, ktorý jej Miss Heart, šialená riaditeľka školy, nariadi pravidelne navštevovať (s čím súhlasí aj jeho mama, pani White, zaneprázdnená podnikateľka, a zbytočne proti tomu bojuje tatino pán White, ktorý každodennú realitu už sám dávno opustil) uniká do snového sveta nevinnej detskej fantázie, kde je možné aj to nemožné.
Stretáva tu mačičku bez úškrnu aj úškrn bez mačičky, bláznivého klobučníka a jeho ešte bláznivejšieho kolegu zajaca, pomätenú psychiatričku Stonožkovú, ktorá svojimi bublinkami
z bublifuku a nepochopiteľnými závermi rozptýli akýkoľvek súvis príbehu s racionalitou. Nemilosrdná Srdcová kráľovná by bola najradšej, keby bol každý o hlavu kratší, až kým sa jej na záver Alice, ktorá počas celej hry odvážne bojuje so svojimi a aj s démonmi svojich najbližších nepostaví na odpor.
Naši mladí herci boli naozaj fantastickí a zaslúžia si náš veľký obdiv a pochvalu za vynikajúcu prácu. Ešte raz Vám všetkým úprimne a z celého srdca gratulujem a ďakujem za výnimočný umelecký zážitok!