• Európsky deň jazykov 2023

• 16.10.2023 19:56
      • Cudzie jazyky sú kľúčom k bráne poznania rôznych kultúr, no pomáhajú nám lepšie spoznávať aj samých seba. EDJ sa tento rok niesol v duchu tolerancie a solidarity.
      •   Objavovaním nových  spôsobov života získavame možnosť vidieť svet  aj z inej perspektívy, v nových farbách. Čím viac farieb si na svojej ceste osvojíme, tým bohatší náš život môže byť a každý nový pohľad na svet nás môže priblížiť k  tolerancii a solidarite, ktoré sú v dnešnej dobe také vzácne.

Mladí ľudia sú zrkadlom našej spoločnosti a práve ich by sme mali čo najviac motivovať k rozširovaniu vlastných obzorov, aby si spoznávaním rôznych kultúr a národov nakoniec vyformovali jedinečne všestrannú harmonickú osobnosť.

Naše gymnázium sa snaží, aby boli jeho absolventi predovšetkým všestranní, kreatívni, úspešní a komunikatívni ľudia a aj z tohto titulu PK CJ každoročne usporadúva 26. septembra obľúbené podujatie v živote školy – Európsky deň jazykov.

Tento rok sa do vytvárania interaktívnych jazykových aktivít charakteristických pre krajiny, ktoré si vopred žrebovali, zapojilo 8 tried gymnázia, prváci a žiaci Prímy si podujatie užívali ako hostia spolu so žiakmi deviatych ročníkov z okolitých základných škôl a tvorili tak vďačné obecenstvo. Mali jedinečnú možnosť precestovať 8 krajín Európy za necelé dve hodiny. Svojou prítomnosťou nás tiež poctil zástupca britského veľvyslanca, pán Andrew Wells.

Svoju púť hostia odštartovali v Španielsku, kde ich Príma vítala tradičným občerstvením naučila pár španielskych výrazov interaktívnou hrou a pobavila typickým tancom. V Tercii sme sa dozvedeli zaujímavosti o Švajčiarsku a tiež sme si osvojili každodenné frázy v 3 jazykoch. Pokračovali sme vo Veľkej Británii, kde sme boli svedkami korunovácie kráľa a zahrala nám nesmrteľná kapela Queen. Kvinta nám ukázala ako sa žije a rozpráva v Holandsku prostredníctvom krásneho romantického príbehu. V Sexte sme sa ocitli uprostred pravého talianskeho futbalového zápasu a mali sme možnosť sa ho aj aktívne zúčastniť. Septima nás pomocou časostroja preniesla do Nórska, ktoré bolo domovom Vikingov a dozvedeli sme sa veľa o severskej mytológii. V 2.A nás privítali v slovenskej kolibe, kde nás okrem nádhernej básničky o Slovensku z vlastnej tvorby čakalo aj prekvapenie v podobe Kmeťo Bandu. V 3.A sme sa prešli Belgickom a nakoniec sme si zatancovali na úžasnom techno festivale Tomorrowland.

Po prezentáciách mali študenti možnosť besedovať s pánom Wellsom o jeho kariére, ale aj prvých dojmoch zo Slovenska, v anglickom jazyku a tiež so žiakmi, ktorí boli minulý rok na výmennom pobyte v zahraničí. Pán Wells bol príjemne prekvapený vysokou úrovňou podujatia a jazykových zručností študentov GLD.

Na záver podujatia si hostia mali možnosť zasúťažiť v kvíze a najlepších riešiteľov pani riaditeľka odmenila chutnou cenou. Tiež sa poďakovala hosťom za povzbudzujúcu  účasť a žiakom a učiteľom blahoželala k vytvoreniu dokonalej atmosféry a nezabudnuteľnému zážitku. Európsky Deň Jazykov sa stal na našej škole už tradíciou a tie je potrebné chrániť a vážiť si ich posolstvo o to  viac keď je možné jej dať z roka na rok novú ešte vzrušujúcejšiu podobu.

KŠ