Pripomenuli sme si 35.výročie Nežnej revolúcie
- 15.12.2024 20:25
- V pondelok 18.11.2024 sme sa stretli pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva, aby sme si pripomenuli nielen sviatok študentov, ale aj jednu z najdôležitejších udalostí našich novodobých dejín – Nežnú revolúciu zo 17.novembra 1989.
Presne pred 35-timi rokmi sa v tento deň zišli študenti v uliciach Prahy, aby sa postavili za slobodu a spravodlivosť. Boli to odvážni mladí ľudia, ktorí odmietli systém, ktorý potláčal názory a obmedzoval práva ľudí. Hoci protesty začali pokojne, stretli sa s tvrdým zásahom, čo však viedlo k zjednoteniu obyvateľstva a vzniku masového hnutia za demokraciu.... za slobodu slova, možnosť cestovať a žiť v spravodlivejšej a modernejšej spoločnosti.
Odkaz Nežnej revolúcie je jasný – pripomína nám, že sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou, ale hodnotami, ktoré si treba vážiť. Preto sme dnes oslávili nielen to, že sme študenti, ale aj to, že máme právo vyjadriť svoje názory a žiť v súlade s demokratickými hodnotami.
V úvode nášho tematického dňa sme na udalosti 17. novembra nahliadli cez historické okienko, ktoré si pod vedením pána prof. M.Krupu pre nás pripravili spolužiaci z rozhlasového krúžku. Po ich predstavení mala slovo pani riaditeľka, ktorá v závere svojho prejavu udelila titul študenta roka, o ktorý si tentoraz zaslúžil Dominik Lošinský.
Pokračovali sme výchovným koncertom Potulnej galérie a v závere prvej časti programu triedy preukázali aj svoje vedomosti v školskom tematickom kvíze. V ďalšej časti sme pokračovali očakávanou imatrikuláciou tried Kvinta a I.A, o zábavné aktivity pre našich prvákov sa postarali, ako už tradične, najstarší študenti, maturanti.
Pomyselnou bodkou na konci tohto dňa bolo vyhlásenie výsledkov hlasovania o neoficiálne študentmi navrhnuté logo školy. Prvenstvo si odniesol tento skvelý návrh študentky Sofie z Kvarty.
Na záver už len pár faktov z históre:
Pamätným dňom sa u nás 17. november stal už v roku 1990, keď Federálne zhromaždenie ČSFR schválilo zákon, na základe ktorého sa tento deň stal Dňom boja študentov za slobodu a demokraciu. Po vzniku SR a prijatí nového zákona sa 17. november stal Dňom boja proti totalite. V roku 2001 nakoniec poslanci NR SR rozhodli, že 17. november bude štátnym sviatkom SR ako Deň boja za slobodu a demokraciu.
Deň študentstva bol medzinárodnou študentskou úniou stanovený na 17. november, a to na pripomenutie udalostí z roku 1939, keď boli v Prahe po pohrebe českého študenta medicíny Jana Opletala potrestaní všetci českí študenti zatvorením všetkých vysokých škôl.
A ako to bolo v našom meste?
To sa dozviete nižšie z pera našej študentky Viktórie Szepesiovej, ktorá sa pustila do pátrania a výsledkom sú
nasledujúce riadky.
Dunajskostredská Nežná revolúcia
Dunajská Streda je mesto s hlboko zakotvenou históriou, s mnohými činnými osobami a významnými udalosťami. Medzi jednu z týchto udalostí patrí i Nežná revolúcia. 17. novembra vypukla zamatová revolúcia a odvtedy každý v Bratislave pracujúci Dunajskostredčan pravidelne chodil na každodenné manifestácie na námestí SNP. V Bratislave bolo založené demokratické politické hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN), v Prahe Občianske fórum a v Šali Maďarská nezávislá iniciatíva (MNI).
Myšlienky týchto iniciatív sa dostali z veľkých miest aj do tých menších. Hlavným predstaviteľom v Dunajskej Strede bol Ľubo Navrátil, predseda koordinačného výboru VPN v Dunajskej Strede. Prvé stretnutie prebehlo v nedeľu 26. novembra 1989 za kultúrnym domom. Organizácia tohto zhromaždenia sa uskutočňovala tajne so zámienkou, že išlo o prosté nacvičovanie kapely. Do akcie boli zapojení aj príslušníci maďarskej menšiny, hlavne László Barak, spoluzakladateľ MNI. Demonštrácia prebehla pokojne a nakoniec sa predstavitelia rozhodli, že v Dunajskej Strede založia časť hnutia, ktorá by už bola pripojená k celoštátnej VPN. Sídlo Dunajskostredskej VPN bola na vtedajšej osvete a vtedajší riaditeľ podporoval ich hnutie. Spoluprácu MNI a VPN predstavitelia oboch hnutí opísali kladne s fungovaním na kamarátskej báze.
Nedeľnú udalosť podporilo aj mnoho iných osobností, nesmieme zabudnúť na Máriu Szakál Farkas, ktorá vytvárala propagačné plagáty v roku 1989, na kapelu Dioptrik, ktorá 26. poskytla ozvučenie a v neposlednom rade ani na Ferenca Fogasa, fotografa a vtedajšieho člena redakčného tímu Žitný ostrov. Jeho autentické fotky precestovali mnoho miest Slovenska a dostali sa aj do átria nášho gymnázia. Fotky boli vystavené niekoľko dní a každý žiak mal možnosť zastaviť sa, obzrieť si zábery a porozmýšľať nad tým aký bol vtedy život, a čo by oni sami urobili v náročnej situácií pod názvom revolúcia.
Každý jeden človek, ktorý podporil demokratické hnutie, či už umeleckými prejavmi, rečníctvom, alebo účasťou na demonštráciách a štrnganím kľúčov sa zaslúžil o zmenu totalitného režimu na obraz dnešnej demokratickej krajiny. Za demokraciu nikdy nemáme prestávať bojovať, nezávisle od toho koľko máme rokov. Práve na nežnej revolúcií badať, že hlas študentov je rovnako dôležitý ako iný, a zmena je naozaj dosiahnuteľná. Slobodné cestovanie, voľby a sloboda prejavu, by mali byť základnými piliermi každej slobodnej dobre fungujúcej ľudskej spoločnosti a samozrejmosťou každodenného života.
Viktória Szepesiová
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články