• Internauti v Príme

• 13.01.2023 06:39
      • Matej Majerčík, žiak triedy Príma získal ocenenie spoločnosti Google v programe Teach for Slovakia – Hrdinovia Internetu za svoju tvorbu v jesennej súťaži 2022 – Ja a môj kamoš Internaut!

• Viac o súťaži nám prezradili samotní žiaci.

Gréta Hegyiová

Naša trieda Príma sa v novembri zapojila do zaujímavého projektu. Volá sa Interland - Hrdinovia internetu a súťaž pripravila firma Google. Cieľom hry je naučiť deti dôležité veci o bezpečnosti na internete. Celú aktivitu sme realizovali tak, že počas hodín informatiky sme hrali hru Interland. Počas hry sme sa naučili ako sa ochrániť pred hackeri, a že vždy máme rozmýšľať nad tým, čo a s kým zdieľame, ako rozlíšiť nepravdivé informácie a falošné emaily od tých pravdivých.

Postavičky v hre sa volajú Internauti, môžu byť aj milí, bystrí, predvídaví, ale niekedy aj nezodpovední, správajú sa podobne, ako deti na internete.

Hra má 4 časti:

Rieku reality
        Horu ostražitosti
        Vežu pokladov
        Kráľovstvo láskavosti

V časti Kráľovstvo láskavosti počas hry postavička Internaut zbiera srdiečka, ktoré potom rozdáva ostatným, smutným Internautom, tým rozdáva vlastne láskavosť. Postava Provokatér sa nám snaží zabrániť šírenie láskavosti. Provokatéra môžeme počas hry blokovať a nahlásiť. Cieľom hry je dostať sa na vrchol kráľovstva láskavosti, zničiť provokatérov našou lákavosťou a šírením pozitívnych myšlienok, rešpektovaním druhých ľudí a povzbudzovaním kamarátov a známych na internete.

Korina Kornélia Varga

V časti Rieka reality je cieľom prejsť cez rieku a pritom správne odpovedať na otázky. V hre môžeme skákať cez skaly ponad rieku a pri každej skale nás čaká otázka ohľadom fishingu, hesiel, zabezpečovaním e-mailov. Musíme rozoznať, či ide o podvod alebo pravdivé e-maily a prílohy. Ak úspešne prejdeme cez rieku, čakajú nás otázky, ktorými si otestujeme svoje vedomosti a zručnosti. Počas hry sme sa všetci naučili aj nové veci a dobre sme sa aj zabavili.

Ema Francová

Internauti nás naučili, ako si chrániť súkromie na internete. Ako to môžeme spraviť? Napr. silným heslom. V  krajine Veža pokladov sú však problémy: sú tam hackeri. Ale netreba sa báť, stačí vedieť vytvoriť silné heslá. V hre treba zbierať správy, rýchlo a bezpečne, ale treba dávať pozor, lebo na každom kroku môžeme naraziť na hackera. Na konci hry sme doplnili do textu slová, aby sme dostali správne a pravdivé vety. Takto sme pozbierali skóre. Čím viac, tým lepšie. Takto možno poraziť hackerov a ochrániť svoju pevnosť - vežu pokladov.

Emma Motusová

V časti Hora ostražitosti sme sa naučili, ako zdieľať informácie na internete s rozumom. Vždy si musíme dávať pozor,  s kým a čo zdieľame. Na konci hry dostaneme kontrolné otázky týkajúce sa toho, ako máme uvažovať a rozhodovať ešte pred zdieľaním údajov, fotiek, súborov na internete. Budeme ich zdieľať s priateľmi, rodinou, verejnosťou? Treba si uvedomiť, že všetko, čo na internete zdieľame, tam už môže zostať navždy.

Oliver Nagy

V novembri sa celá trieda vydala na dobrodružnú cestu do sveta Interlandu. Je to magické miesto, plné nečakaných prekvapení, ale aj zlodušských nástrah. Táto hra bola veľmi poučná - naučila nás, ako sa rozumne správať na internete: rozlíšiť nepravdivé informácie od tých pravdivých, rozmýšľať nad tým, čo a s kým zdieľame. Na všetky tieto zručnosti vymyslela spoločnosť Google zaujímavú hru, ktorá zabavila veľa žiakov.

Na základe tejto hry bola vyhlásená jesenná súťaž kreslenia: Jeden dva tri – Súťažíme s internautami na tému “Ja a môj kamoš Internaut!“ Úlohou bolo vytvoriť internautský komix.  Na hodinách informatiky sme sa oboznámili s technikami kreslenia na počítači, aby sme mohli postavy z tejto hry nakresliť pomocou aplikácií. Komiksy bolo možné nakresliť na papier, alebo sme ich mohli vytvoriť v počítačovom programe. Vytvorili sme zopár kresieb, s ktorými sa naša trieda do tejto súťaže zapojila.

A zdá sa, že úspešne. Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme a Matejovi srdečne gratulujeme!